Dnes ACK ČR rozeslala pozitivně laděný email své členské základně. A co popisoval? Možné otevření hranic a cestování do zahraničí!

Jak jste již všimli, pan místopředseda pro vnější vztahy ACK ČR Jan Papež již před několika týdny otevřel ve svých PR výstupech téma tzv. koridoru pro cesty do zahraničí. Zejména pak pro organizované cesty do bezpečných destinací jako je např. Chorvatsko. Tuto myšlenku postupného vzájemného otevírání „bezpečných zemí“ ACK ČR opakovaně prezentovala i při jednáních s ministerstvy a dalšími státními orgány.

Tento přístup otevírání bezpečných zemí by dle našeho názoru umožnil co nejrychlejší možný rozjezd turismu mezi těmito zeměmi v oblasti outgoingu a incomingu.

ACK ČR

ACK ČR oceňuje, že tento podnět začal více a více rezonovat napříč médii, ale postupem času i mezi odbornou veřejností a ministerstvy. Mj. Asociace cestovních kanceláří ČR se od 16. března 2020 do dnešního dne objevila více jak 352x v mediálních výstupech! Vybrané z nich můžete průběžně sledovat v rubrice Komentovali jsme na portále ACK ČR. Velké poděkování patří i členům za podporu těchto výstupů a často také za jejich sdílení!

Částečné vyústění těchto snah se projevilo mj. i na videokonferenci MZV, kterou nechal svolat na 4. května 2020 náměstek ministra, pan Martin Smolek.

Konference se zúčastnil pan předseda představenstva ACK ČR Vladimír Dolejš, dále pak zástupci MMR, MZV a AČCKA.

Hlavním cílem bylo podpořit restart outgoingu  i incomingu po dopadech pandemie COVID-19.

Přítomní zástupci se dohodli, že otevření hranic bude probíhat v několika vlnách, pokud se nestanou další mimořádné okolnosti. Přičemž v první vlně jsou prozatím zařazeny tyto vybrané destinace pro organizované zájezdy prostřednictvím cestovních kanceláří: Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, Řecko-ostrovy, Španělsko – Kanárské ostrovy, Baleáry a Katalánsko. MZV ČR vstoupí na základě této konference do užšího jednání s odpovědnými zahraničními orgány. Jedním z cílů je znovu otevřít cestování do těchto zemí bez zbytečných restriktivních opatření (karanténa či povinné testování).
ACK ČR věří, že rozsah zemí, do kterých bude pravděpodobně již během letní sezony dovoleno cestovat, výrazně stoupne i v závislosti na vývoj situace. To mj. koresponduje s plány nejvýznamnějších leteckých společností (Emirates a Qatar Airways), které plánují znovuobnovení letů z Prahy již během června a července 2020.

Jaké jsou věty ACK ČR na závěr nejen pro členy?

Rádi bychom byli pozitivní a věřili, že se po velkém tlaku a nespočtu jednání podaří otevřít cestování do těchto destinací v průběhu července. Neztrácíme optimismus. Děkujeme ještě jednou za podporu.